Jak je to s cenou kolektorů, kolik co ve skutečnosti stojí

o čem to všechno vlastně je.

    Stačí vycházet z jednoduchého, léty ověřeného pravidla  -  za málo peněz je prostě málo muziky a to je fakt. Nejdražší jsou kvalitní vakuové trubicové kolektory s heat-pipe (nepleťte si je s deskovými kolektory, které jsou rozložené v trubicích). Ale jsou skutečně nejdražší? Je to špičková  technologie, trubice jsou z borosilikátového skla, aby byla zajištěna dlouhá životnost a odolnost např. proti krupobití, heat-pipe z vysoce kvalitní čisté mědi.  Ale i zde stačí udělat malý, neviditelný podvůdek - osadit trubice z obyčejného skla a výrobní náklady jsou někde jinde. O životnosti raději nebudeme v tomto případě ani hovořit, ale 30 let to nebude. Deskové kolektory jsou za velmi zajímavou cenu a jsou na první pohled levné. Ale je to skutečně pravda?

Je to celé trochu jinak. Poměr cena - výkon je rozhodně někde jinde. Ve skutečnosti takový kolektor hóóódně přeplatíte. Rozhodli jste se pro deskové kolektory, spokojíte se s teplou vodou na několik málo měsíců? Ano? Proč tedy investovat do kolektorů, zásobníku, čerpadla, řídící jednotky a rozvodů, když to používáte jen několik měsíců?  To už je lepší rovnou ohřívat teplou vodu v sudu, je to nejlevnější. Dokud nebyl vyhlášen program ZELENÁ ÚSPORAM, málokdo tušil, že existuje solární systém s přitápěním. A co se nestalo, náhle jsou zde firmy, které jsou tak schopné, že dokážou přitápět i deskovými kolektory.

Zatím jsem se nesetkal se zákazníkem, který by potvrdil, že mu rozsáhlý solární systém z deskových kolektorů, přesto, že je na to navržený a byla mu za tímto účelem vyplacena dotace, někdy přitápěl.

    Použít kvalitní kolektor, to ještě není cesta dlážděná úspěchem. Důležité je know-how získané dlouholetými zkušenostmi vložené do celého systému. Nestačí spojit trubkami kolektor, čerpadlo, zásobník a když zasvítí slunce honit kapalinu v okruhu, až to něco nahřeje. Energii zachycenou kvalitním kolektorem je potřeba dopravit do zásobníku a to není jednoduchá záležitost. Základem je správně osazený kolektor, vhodný zásobník, správně nastavené čerpadlo a správné nastavení na řídící jednotce. Pokud je to vše správně nastaveno, seřízeno, zprovozněno.